Przepis na idealną kartoflankę. Trudno zrobić to lepiej

Podstawowym składnikiem tradycyjnej kartoflanki są oczywiście ziemniaki. Udoskonalić smak zupy możemy poprzez dodanie do niej odpowiednich składników, lecz podstawą dobrej kartoflanki jest porządny wywar mięsny. Przygotowana na takim bulionie nasza zupa będzie wyrazista, sycąca i pyszna.

Rozgrzewające zupy to idealny pomysł na szybki obiad. Ich zaletą jest fakt, że możemy je przygotować w większej ilości i spokojnie odgrzać po pracy. Gdy chcemy zachować ich świeżość na dłużej wystarczy, że gorącą zupę wlejemy do słoika, zakręcimy i przewrócimy do góry dnem do momentu ostygnięcia. Słoik z zupą spokojnie może spędzić w lodówce nawet do trzech tygodni. To dobry sposób dla osób, które nie maja czasu codziennie gotować.

Przepis na sycąca zupę – kartoflankę. Idealną na chłodne dni

Przygotowanie naszej kartoflanki zaczynamy od obrania i pokrojenia ziemniaków w drobną kostkę. To samo robimy z marchewką i pietruszką i porem. Wszystkie warzywa podsmażamy na maśle ok 10 min.

Następnie zalewamy całość gorącym bulionem i dodajemy 2 liście laurowe i kilka ziaren ziela angielskiego. W tak zwanym międzyczasie na patelni należy podsmażyć cebulę pokrojoną w kostkę, czosnek, kiełbasę, boczek i świeży rozmaryn. Po zrumienieniu się wszystkich składników wszystko przerzucamy do zupy.

Na koniec należy przyprawić naszą zupę majerankiem, kurkumą, pieprzem, solą oraz  papryką wędzoną. Czas, by zagęścić naszą kartoflankę. do tego wykorzystamy zasmażkę. Robienie jej nie należy do skomplikowanych zadań. Powstaje z połączenia mąki z tłuszczem w proporcjach 1:1.

W pierwszej kolejności na patelnie wrzucamy masło lub margarynę, następnie dodajemy mąkę. Pamiętajcie, by mieszać zasmażkę bardzo często, gdyż lubi się przypalić. Dobrze zrobiona zasmażka konsystencją przypomina budyń i nie posiada grudek.

Do zupy dodajemy nasza zasmażkę, a do całości można dorzuć trochę śmietany. Zupę gotujemy do momentu, gdy ziemniaki będą miękkie. Kartoflankę podajemy z świeżym pieczywem najlepiej domowej roboty.

Bogusława Palion

[irp posts=”4312″ name=”Czy mrożenie usmażonych kotletów jest bezpieczne? Lepiej tego nie rób”]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *