500 plus. Tysiące Polaków dostaną ogromny zwrot pieniędzy? Wiemy, komu się należą

Rodzina 500 plus to program, który dał Prawu i Sprawiedliwości ogromne sukcesy. To najprawdopodobniej dzięki temu projektowi obozowi Zjednoczonej Prawicy udało się wygrać kilka wyborów z rzędu. Państwo zaliczyło jednak znaczącą wpadkę, która może budżet bardzo słono kosztować. A tysiące rodzin mogą otrzymać pieniądze, na jakie pracować musieliby latami.

[irp posts=”4298″ name=”Zakaz sprzedaży alkoholu w niedzielę? Prezydent ma ustawę na stole”]

W czwartek krajowe media poinformowały o zapadnięciu bezprecedensowego wyroku w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi. Okazało się, że tysiące polskich rodzin otrzymało decyzję odmowną ws. 500 złotych na dziecko, choć tak naprawdę pieniądze się im należały. Jarosław Kaczyński – pomysłodawca flagowego programu socjalnego PiS – może pożałować jego wprowadzenia. 

500 plus: Rząd będzie musiał wypłacić wyrównania?

Oficjalnie 500 plus przysługuje tylko rodzinom mieszkającym w kraju. W związku z tym co najmniej kilkadziesiąt tysięcy rodzin otrzymało od państwa odmowę przyznania świadczenia. Takie sytuacja miały rzecz jasna miejsce w przypadkach, gdy wnioskodawcy z dziećmi przebywali (nawet tymczasowo) poza granicami Polski. A – jak wiadomo – w takiej sytuacji znajduje się ogromna część naszych rodaków.

[irp posts=”4289″ name=”Zasiłek pogrzebowy – kwota w 2021 roku. Ubezpieczenie zmarłego wymagane?”]

Tymczasem okazuje się, że rząd nie może odmawiać wypłaty świadczeń rodzicom, którzy tylko tymczasowo przebywają na emigracji zarobkowej. Tak stwierdził właśnie sąd w Łodzi. Wyrok zapadł w związku z apelacją polskiej rodziny, która niespełna trzy lata temu wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Początkowo stwierdzono, że 500 plus się im nie należy. Teraz jednak zapadł wyrok jasno wskazujący, że Polacy za granicą mogą otrzymywać 500 złotych na dziecko.

500 zł na dziecko: Polacy w Niemczech, Austrii, Anglii, otrzymają ogromne pieniądze?

Początkowo opisywana rodzina otrzymała odmowną decyzję ws. 500 plus, gdyż matka dziecka została oddelegowana do pracy w USA. Dotyczyło to lat 2017-2020. Jednakże mąż kobiety zakwestionował tę decyzję. Ostatecznie jego apelację uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi.

[irp posts=”4284″ name=”Tomasz Lis zapowiada kolejną publikację ws. Obajtka w Newsweeku””]

Jak stwierdził sąd, pieniądze rodzinie się należały. „Dzieci pozostawały bowiem w polskim systemie edukacji, pobierały naukę w trybie tzw. edukacji domowej, a rodzina nadal posiadała dom i samochód w Polsce”. W podobny sposób żyją dziesiątki tysięcy Polaków w najpopularniejszych krajach, do których emigrujemy, np. w Niemczech, Austrii, Anglii czy Irlandii.

Już teraz wiadomo, że z podobnymi apelacjami zgłaszają się kolejni emigranci. Co więcej, wielu z nich zapowiada, że będą ubiegać się o wyrównanie za okres, w którym (być może niesłusznie) nie otrzymywali 500 plus, które przecież miało należeć się każdej z rodzin. Biorąc pod uwagę fakt, że niektórzy wnioskodawcy odmowę otrzymywali już na początku funkcjonowania programu (2016 r.), wypłacane zaległe kwoty mogą być ogromne.

źródło: mPress.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *