Pierwszy w historii pionowy banktot NBP upamiętni Bitwę Warszawską. Gdzie go kupić?

Narodowy Bank Polski aby uczcić setną rocznicę Bitwy Warszawskiej wyemitował pierwszy w historii pionowy banknot o nominale 20 zł. 

NBP poprzez wydanie kolekcjonerskiego banknotu postanowił upamiętnić setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Jak poinformowano w komunikacie, jest to pierwszy w historii pionowy banknot.

Jak wygląda?

Banknot poza tym, że jest jedyny w swoim rodzaju poprzez orientację pionową to poprzez swój wygląd upamiętnia Bitwę Warszawską bardzo wyraźnie. Jak czytamy w oficjalnym sklepie NBP – Kolekcjoner: „z prawej strony w dolnej części umieszczono portret Józefa Piłsudskiego z szablą. Na tle munduru i szabli J. Piłsudskiego powtarzający się mikrodrukiem napis: NBP i liczba: 20”.

U dołu z lewej strony zarys panoramy Warszawy w kolorze granatowym – inspirowany obrazem Kazimierza Mańkowskiego „Rok 1920”.

Na stronie odwrotniej również nie zabrakło motywów pamiątkowych. „W dolnej części stylizowany fragment obrazu Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą”. Poniżej obrazu prostokątna płaszczyzna z motywem roślinnym utworzonym z ornamentu w kolorze niebieskim; w górnej części płaszczyzny pośrodku napis: BITWA WARSZAWSKA 1920”.

Gdzie można go nabyć?

Banknot można kupić w oddziałach Narodowego Banku Polskiego oraz w oficjalnym sklepie internetowym „Kolekcjoner”. Koszt zakupu takiego banknotu to 80 zł. Zostanie on wyemitowany w nakładzie 60.000 sztuk.

Jak zapewnia NBP, banknot będzie oficjalnym środkiem płatniczym w Polsce. Kto wie, może uda się natknąć na niego podczas robienia zakupów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *