Pierwszy w historii pionowy banktot NBP upamiętni Bitwę Warszawską. Gdzie go kupić?

Narodowy Bank Polski aby uczcić setną rocznicę Bitwy Warszawskiej wyemitował pierwszy w historii pionowy banknot o nominale 20 zł. 

NBP poprzez wydanie kolekcjonerskiego banknotu postanowił upamiętnić setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Jak poinformowano w komunikacie, jest to pierwszy w historii pionowy banknot.

Jak wygląda?

Banknot poza tym, że jest jedyny w swoim rodzaju poprzez orientację pionową to poprzez swój wygląd upamiętnia Bitwę Warszawską bardzo wyraźnie. Jak czytamy w oficjalnym sklepie NBP – Kolekcjoner: „z prawej strony w dolnej części umieszczono portret Józefa Piłsudskiego z szablą. Na tle munduru i szabli J. Piłsudskiego powtarzający się mikrodrukiem napis: NBP i liczba: 20”.

U dołu z lewej strony zarys panoramy Warszawy w kolorze granatowym – inspirowany obrazem Kazimierza Mańkowskiego „Rok 1920”.

Na stronie odwrotniej również nie zabrakło motywów pamiątkowych. „W dolnej części stylizowany fragment obrazu Jerzego Kossaka „Cud nad Wisłą”. Poniżej obrazu prostokątna płaszczyzna z motywem roślinnym utworzonym z ornamentu w kolorze niebieskim; w górnej części płaszczyzny pośrodku napis: BITWA WARSZAWSKA 1920”.

Gdzie można go nabyć?

Banknot można kupić w oddziałach Narodowego Banku Polskiego oraz w oficjalnym sklepie internetowym „Kolekcjoner”. Koszt zakupu takiego banknotu to 80 zł. Zostanie on wyemitowany w nakładzie 60.000 sztuk.

Jak zapewnia NBP, banknot będzie oficjalnym środkiem płatniczym w Polsce. Kto wie, może uda się natknąć na niego podczas robienia zakupów?

ZOBACZ KONIECZNIE

Tomasz Oświeciński przeszedł operację plastyczną! Aktor pokazał zdjęcia

Tomasz Oświeciński poszedł pod nóż. Jednak jego operacja nie była związana tylko ze względami...

Czy Martyniukowie muszą martwić się o swoją emeryturę?

Zenon i Danuta Martyniukowie jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego, ale ten czas zbliża się...

Bilguun Ariunbaatar miał wypadek samochodowy! Pojazd dachował!

Bilguun Ariunbaatar, którego możecie kojarzyć między innymi z programu „Szymon Majewski Show” miał wypadek...

Nowe artykuły