Rafał Trzaskowski: nie ma zgody samorządów na wetowanie budżetu unijnego

– Wnioskujemy do rządu, by zachował się racjonalnie i odpowiedzialnie, nie odcinał Polski od wsparcia budżetowego, które jest nam niezbędne, by walczyć ze skutkami pandemii i zmian klimatycznych powiedział prezydent s.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. Warszawa uczestniczy w proteście samorządów i obywateli przeciwko blokowaniu budżetu unijnego przez polski oraz węgierski rząd.

– Dziś, jak nigdy dotąd, potrzebujemy wsparcia i solidarności. Nie zgadzamy się na blokowanie budżetu Unii Europejskiej. Wspólnie pokazujemy, że jesteśmy i chcemy nadal być częścią europejskiej rodziny – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

– Wnioskujemy do rządu, by zachował się racjonalnie i odpowiedzialnie, nie odcinał Polski od wsparcia budżetowego, które jest nam niezbędne, by walczyć ze skutkami pandemii i zmian klimatycznych.

W ramach protestu od dziś, 9 grudnia, do piątku, 11 grudnia, pojazdy Warszawskiego Transport Publicznego są udekorowane polskimi i unijnymi flagami.

Barwy narodowe i unijne zawisły też na wybranych ulicach: Krakowskie Przedmieście, Al. Ujazdowskie, Al. Jerozolimskie, Marszałkowska, Żwirki i Wigury, a Prezydent Rafał Trzaskowski udekorował pomnik Syreny na Wybrzeżu Kościuszkowskim.Dodatkowo w godzinach wieczornych Pałac Kultury i Nauki będzie podświetlony na niebiesko.

– W ten sposób chcemy podkreślić, jak bardzo czujemy się częścią Unii Europejskiej. Podobnie jak inne samorządy w całym kraju oczekujemy jak najszybszego uruchomienia nowego budżetu UE i specjalnego funduszu na odbudowę gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią. Weto polskiego i węgierskiego rządu szkodzi mieszkańcom miast i wsi, nie tylko Warszawy, bo odcina nas od środków na rozwój – przekazuje warszawski ratusz.

-Do naszej akcji przyłączył się także Budapeszt, który podświetli w barwach flagi unijnej słynną budapesztańską Statuę Wolności. Wraz z innymi samorządowcami namawiamy także wszystkich naszych rodaków do udekorowania swoich okien barwami Polski i Unii Europejskiej. Zachęcamy też do używania nakładki na zdjęcie profilowe – można ją znaleźć na profilu Prezydenta Trzaskowskiego na Facebooku. W czwartek, 10 grudnia, w samo południe w naszych miastach i wsiach zabrzmi „Oda do radości” – dodają urzędnicy.

Na stronie warszawskiego ratusza możemy przeczytać również: „Europejskie wartości – wolność, solidarność, demokracja, sprawiedliwość, obywatelskość i sprawczość; równość kobiet i mężczyzn; prawa osób należących do mniejszości – to wartości, które są ważne dla nas, dla naszych mieszkańców, to wartości, którymi kierujemy się w codziennej pracy w naszych wspólnotach lokalnych. Polskość i europejskość to dla nas także wolność wyrażania słowa, solidarność ze słabszymi, obywatelskość naszych działań”.

  1. To nie galerie są głównym miejscem zakażeń koronawirusem. Zaskakująca teoria dr. Fauci od chorób zakaźnych
  2. Małgorzata Rozenek wyśmiewa się z przemocy domowej? Dramatyczne zdjęcie obiegło internet, fani są wściekli
  3. Polskie kobiety wstrzymały oddech. Kaczyński zrobił decydujący krok
  4. To koniec Rydzyka?! Właśnie na jaw wyszły nowe fakty, wierni nie dowierzają

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *