Polska jednak postawiła na swoim. Charles Michel: jest porozumienie w sprawie budżetu UE

– Na szczycie UE doszło do porozumienia ws. budżetu UE i funduszu odbudowy – powiedział w czwartek szef Rady Europejskiej Charles Michel. Oznacza to, że już pierwszego dnia udało się wypracować kompromis ważny dla całego szczytu.

Kompromis był możliwy, bo mechanizm obwarowany został wytycznymi i warunkami co do możliwości użycia. To pozwoliło Polsce i Węgrom wycofać sprzeciw.

– Mamy porozumienie ws. budżetu UE i pakietu naprawczego. Teraz możemy rozpocząć jego wdrażanie i odbudowę naszej gospodarki. Nasz przełomowy pakiet naprawczy przyspieszy zieloną i cyfrową transformację” – napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Kilka godzin przed opublikowaniem tej informacji, rzecznik polskiego rządu Piotr Müller poinformował media, że w przerwie unijnego szczytu odbyła się rozmowa premiera Mateusza Morawieckiego w szerokim gronie: z szefem RE Charlesem Michelem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel i premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Jest porozumienie w sprawie budżetu Unii Europejskiej. Dla Polski przewidziano około 123 miliardów euro dotacji

Planowany budżet Unii Europejskiej na lata 2021-2027 i fundusz odbudowy po pandemii to prawie dwa biliony euro. Dla Polski przewidziano około 123 miliardów euro dotacji, w tym 27 miliardów euro z funduszu odbudowy. Poza tym Polska może liczyć na prawie 32 miliardy euro tanich pożyczek z funduszu.

Po kompromisie w sprawie budżetu, teraz nastąpią rozmowy dotyczące klimatu. – Na szczycie UE przyjęto konkluzje w sprawie wieloletnich ram finansowych i mechanizmu warunkowości w zakresie praworządności. Szef Rady Europejskiej Charles Michel ponownie otworzył dyskusję na temat klimatu – poinformował na Twitterze Barend Leyts, rzecznik szefa Rady Europejskiej.

  1. Mocne słowa popularnej aktorki: „Jesteśmy więźniami i zakładnikami”
  2. NASA ostrzega przed niebezpieczeństwem. Przerażająca wizja Krzysztofa Jackowskiego może spełnić się za kilka dni
  3. Polskie kobiety wstrzymały oddech. Kaczyński zrobił decydujący krok
  4. Ile Zenek Martyniuk zarobi na Sylwestrze TVP 2020? Ta kwota zwala z nóg!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *