Zmiana limitu osób w Kościołach na święta? Mateusz Morawiecki zabrał głos

Obecnie w polskich kościołach obowiązuje limit jednej osoby na 15mkw powierzchni świątyni. Wszystko oczywiście ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną w naszym kraju. Jednak z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia pojawił się apel, by te obostrzenia nieco poluzować. Co na to premier Mateusz Morawiecki?

Apel o możliwość zwiększenia liczby wiernych w Kościołach wystosował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki. W swoim liście prosi, aby w święta Bożego Narodzenia limit osób został zmniejszony z jednej osoby na 15 mkw. do jednej osoby na 7 mkw.

Pytanie w tej sprawie otrzymał Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Premier odpowiedział, że toczą są rozmowy z Episkopatem, ale „na ten moment żadnej zmiany w tym zakresie jeszcze nie ma”.

– Dla nas jest rzeczą niezwykle ważną, żeby mimo otwarcia części sklepów od początku grudnia nie doszło do ponownych przyrostów zakażeń. My tego nie wiemy, czy tak będzie, dlatego musimy trzymać rękę na pulsie – odpowiedział Mateusz Morawiecki.

– Dlatego wszelkie obostrzenia, bardzo proszę, żeby wszyscy traktowali w sposób rygorystyczny, wszyscy ich przestrzegali, ponieważ to od odpowiedzialności nas wszystkich zależy, jak będzie wyglądać druga połowa grudnia, jak wyglądać styczeń – dodał szef rządu.

Limit w Kościołach zostanie zmniejszony? Mateusz Morawiecki odpowiada

W dalszej części swojej wypowiedzi podkreślił, że należy zachować szczególną ostrożność. Eksperci bowiem przewidują, że w lutym i marcu może nastąpić trzecia fala koronawirusa.

Z kolei abp Stanisław Gądecki w swoim liście napisał: Kościół katolicki od początku trwania pandemii ze zrozumieniem podchodził do decyzji władz państwowych, również gdy dotykały one sfery życia religijnego.

„Należy więc zrobić wszystko, aby – przy zachowaniu norm bezpieczeństwa – jak największa liczba osób miała możliwość uczestnictwa w świątecznej liturgii, w tym we mszy świętej pasterskiej. W związku z powyższym proszę, aby od Wigilii uroczystości Bożego Narodzenia obowiązujący dotąd limit wiernych (jedna osoba na 15 mkw.) został zmniejszony do osoby na 7 mkw.

  1. To nie galerie są głównym miejscem zakażeń koronawirusem. Zaskakująca teoria dr. Fauci od chorób zakaźnych
  2. Małgorzata Rozenek wyśmiewa się z przemocy domowej? Dramatyczne zdjęcie obiegło internet, fani są wściekli
  3. Polskie kobiety wstrzymały oddech. Kaczyński zrobił decydujący krok
  4. To koniec Rydzyka?! Właśnie na jaw wyszły nowe fakty, wierni nie dowierzają

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *