Kierowcy decydujący się na zakup samochodu muszą liczyć się z tym, że zanim wyruszą w trasę, powinni dopełnić kilku ważnych formalności. Właściciele pojazdów poruszający się po Warszawie muszą zwrócić uwagę na dodatkowe obostrzenia, które weszły w życie w lipcu tego roku. Niektórzy z nich mogą z kolei liczyć na pewne przywileje. Jakie? Sprawdź szczegóły.
Obowiązki każdego nabywcy używanego samochodu
Jednym z kluczowych wymogów związanych z możliwością poruszania się zakupionym autem jest zarejestrowanie go lub zgłoszenie nabycia w wydziale komunikacji. Mieszkańcy Warszawy powinni w tym celu udać się do urzędu dzielnicy właściwego dla ich miejsca zamieszkania.
Rejestracja pojazdu musi się odbyć w ciągu 30 dni od daty zakupu widocznego na umowie kupna-sprzedaży. Aby wizyta w urzędzie zakończyła się powodzeniem, niezbędne będą takie dokumenty jak:
- dokument tożsamości nowego właściciela pojazdu,
- wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
- dowód rejestracyjny samochodu,
- potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych,
- potwierdzenie zakupu samochodu — umowa lub faktura.
Mieszkańcy Warszawy winni liczyć się z tym, że urzędowe kolejki mogą zatrzymać ich na dłuższy czas w placówce. Z tego względu właściciele pojazdów muszą uzbroić się w cierpliwość i zarezerwować odpowiednią ilość czasu na wizytę w urzędzie.
Wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia przez nowego właściciela pojazdu
Rejestracja to jeden z głównych obowiązków właścicieli pojazdów. Drugim, równie ważnym i obligatoryjnym zadaniem jest wykupienie ubezpieczenia. Tutaj pojawia się jednak pewna furtka. Mieszkańcy Warszawy, którzy nabyli używany samochód, mogą kontynuować OC wcześniejszego właściciela auta. Warunkiem jest oczywiście ważna polisa OC nabytego pojazdu, która do momentu zakupu jeszcze nie wygasła. Warto pamiętać o tym, że mimo aktywnego ubezpieczenia towarzystwo ubezpieczeniowe po otrzymaniu informacji o zbyciu pojazdu może dokonać ponownej kalkulacji składki. W takim wypadku kierowca otrzyma informację o konieczności dopłaty.
Co z pozostałymi polisami? Czy AC jest obowiązkowe? O ile zakup OC jest obligatoryjny dla właścicieli wszystkich pojazdów, o tyle wszelkie pozostałe polisy, w tym również AC mają charakter dobrowolny. Warto jednak przemyśleć ich zakup.
Autocasco gwarantuje wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela w takich przypadkach jak kradzież auta, szkody wyrządzone w następstwie klęsk żywiołowych czy zniszczenia dokonane przez osoby trzecie. Na wykupienie AC decydują się najczęściej właściciele nowszych pojazdów.
Formalności wobec urzędu skarbowego
Bezwzględnym obowiązkiem dla mieszkańców Warszawy decydujących się na zakup używanego auta, jest również konieczność opłacenia podatku. W ciągu 4 dni od zawarcia umowy wymagana jest opłata podatku w wysokości 2% wartości samochodu. Istnieje jednak kilka wyjątków od tej reguły. Jeśli samochód jest kupowany od przedsiębiorcy, jego wartość nie przekracza 1 000 zł lub gdy jest on sprowadzany zza granicy, nowy właściciel jest zwolniony z podatku.
Zakup używanego auta a możliwość poruszania się po stolicy
Opłakany stan środowiska naturalnego i chęć poprawy czystości powietrza w stolicy, zmusiła samorząd Warszawy do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu (SCT). Od 1 lipca 2024 r. kierowcy poruszający się:
- autami benzynowymi wyprodukowanymi przed 1997 r. lub
- samochodami z silnikiem Diesla powstałymi wcześniej niż w 2005 roku
nie mogą wjechać do określonych części miasta. Strefy wolne od tych pojazdów obejmują 35 km2, czyli 7% całej powierzchni Warszawy. Są wyznaczane są granicami przebiegającymi przez:
- al. Prymasa Tysiąclecia,
- Aleje Jerozolimskie,
- Trasę Łazienkowską,
- al. Stanów Zjednoczonych,
- ul. Wiatraczną,
- tory kolejowe wzdłuż północnej obwodnicy kolejowej aż do al. Prymasa Tysiąclecia.
Warszawiacy oraz goście odwiedzający ich w stolicy muszą zatem uważać. Nieprzestrzeganie nowych zasad wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu w wysokości 500 zł.
Przywileje dla warszawskich kierowców i turystów
Nie wszyscy kierowcy poruszający się po Warszawie muszą obawiać się nowych wytycznych. Pewne przywileje zostały wprowadzone względem niektórych grup kierowców. Zasady związane z wjazdem do Strefy Czystego Transportu nie obowiązują:
- seniorów,
- osób mających europejską kartę parkingową;
- poruszających się pojazdami specjalnymi i historycznymi.
Pojazdy zabytkowe, uprzywilejowane, a także autobusy szkolne również są wyłączone z ograniczeń. Po strefie, bez zagrożenia karą, mogą poruszać się również mieszkańcy rozliczający podatki w stolicy. Takie ulgi odnoszą się jednak tylko do początkowych etapów działania Strefy. Od stycznia 2028 również ci mieszkańcy nie będą mogli poruszać się po niej pojazdem z silnikiem diesla starszym niż 14 lat i pojazdem benzynowym starszym niż 23 lata.
Nowe ustawy sprawiają, że coraz większa część kierowców i właścicieli pojazdów musi przemyśleć zakup używanego samochodu. Inwestycja ta na dłuższą metę może okazać się nieopłacalna szczególnie dla mieszkańców dużych miast, takich jak Warszawa. Decydując się na nabycie auta, sprawdź kalkulacje związane z opłatą za jego ubezpieczenie i wykup polisę w jednym z wybranych towarzystw ubezpieczeniowych.