Michał Szczerba interweniuje na Białorusi. Zatrzymano tłumaczkę (FOTO)

Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej, podjął interwencję ws. zatrzymanej tłumaczki polskiego portalu internetowego oko.press. Polityk przebywa w Mińsku, gdzie zaproszenie białoruskiej opozycji monitoruje przebieg wyborów prezydenckich.

Michał Szczerba udał się na Białoruś na zaproszenie tamtejszej opozycji. W niedzielę 9 sierpnia odbywają się tam bowiem wybory prezydenckie. Coraz więcej ekspertów twierdzi, że o ile przebiegną uczciwie, Aleksandr Łukaszenka może stracić władzę.

„Kochani, dotarłem do Mińska. Na zaproszenie białoruskiej opozycji będę monitorował dzień wyborów i wydarzenia powyborcze. Trzymajcie kciuki. Mińsk – Warszawa wspólna sprawa!” – napisał Szczerba na swoim profilu społecznościowym.

Polityk nie spodziewał się jednak, że krótko po przyjeździe będzie musiał interweniować w jednym z aresztów. Okazało się bowiem, że tamtejsza policja zatrzymała dziennikarza serwisu oko.press oraz jego białoruską tłumaczkę. Polityk postanowił pomóc zatrzymanym.

Michał Szczerba interweniuje na Białorusi. Zatrzymano tłumaczkę

Informację o zatrzymaniu dziennikarzy opublikował serwis oko.press. „Dziennikarz oko.press Maciej Piasecki wraz z tłumaczką zatrzymani przez białoruską milicję” – czytamy w tytule artykułu.

„Do zatrzymania doszło wczesnym popołudniem 8 sierpnia w Mińsku podczas rozmowy z jedną z obserwatorek wyborów prezydenckich. Dziennikarz OKO.press po kilku godzinach został wypuszczony, jednak jego tłumaczka Anna Shamko wciąż jest przetrzymywana przez reżim Łukaszenki” – napisano w dalszej części tekstu. Więcej TUTAJ.

Shamko nadal przebywa w areszcie. Wstawić się za nią postanowił wspomniany wcześniej Michał Szczerba, który wspólnie z mężem zatrzymanej udał się do aresztu, gdzie przetrzymywana jest kobieta. „Poseł Michał Szczerba jest w Mińsku, interweniuje w sprawie aresztowanej tłumaczki OKO.press, Białorusinki Anny Shamko” –  czytamy na profilu oko.press w serwisie Facebook.

„Na zdjęciu z mężem zatrzymanej, Kanstanstsinem pod kompleksem aresztu. Na mamę czeka też dwójka dzieci. OKO.press interweniuje, by obywatele niedemokratycznych reżimów nie bali się rozmawiać i współpracować z zachodnimi dziennikarzami” – piszą autorzy.

Na Białorusi odbywają się dziś szóste w historii kraju wybory prezydenckie. Do głosowania uprawnionych jest ponad 6 milionów 800 tysięcy obywateli. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do godziny 19:00 czasu polskiego.

ZOBACZ KONIECZNIE

Tomasz Oświeciński przeszedł operację plastyczną! Aktor pokazał zdjęcia

Tomasz Oświeciński poszedł pod nóż. Jednak jego operacja nie była związana tylko ze względami...

Czy Martyniukowie muszą martwić się o swoją emeryturę?

Zenon i Danuta Martyniukowie jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego, ale ten czas zbliża się...

Bilguun Ariunbaatar miał wypadek samochodowy! Pojazd dachował!

Bilguun Ariunbaatar, którego możecie kojarzyć między innymi z programu „Szymon Majewski Show” miał wypadek...

Nowe artykuły