Covid-19. Produkcja szczepionek ruszy także w Polsce?

Dziś wieczorem rozpocznie się unijny szczyt w Porto. Podczas dwudniowego spotkania reprezentować stanowisko Polski będzie Mateusz Morawiecki. Premier oznajmił, że będzie dążył do uzyskania patentu na szczepionki. Czy uda mu się nakłonić do współpracy najbogatsze państwa?

Co prawda, według planu, na spotkaniu ma zostać poruszonych wiele kwestii, ale jedną z najważniejszych jest pandemia Covid-19 i związane z nią zagrożenia dla poszczególnych państw. Najprawdopodobniej omawiane będzie również ryzyko, związane z pojawieniem się czwartej fali wirusa.

M. Morawiecki: grozi nam zapaść gospodarcza

Morawiecki sam przyznał, że obecnie sytuacja w Polsce nie wygląda najlepiej. Już teraz jesteśmy świadkami biedy, bezrobocia i wykluczenia wielu grup społecznych. Inne kraje też borykają się z tymi problemami. Czwarta fala Covid-19 może doprowadzić do zapaści gospodarczej w Polsce.

Będziemy dążyć do tego, żeby przekonać najbogatsze państwa, które są jednocześnie posiadaczami patentów, do tego, żeby udostępniły te patenty i żeby produkcja szczepionek mogła ruszyć w sposób zwielokrotniony – mówił Morawiecki przed wylotem

Według opinii polityka, Polska bardzo ciężko zniosłaby kolejny lockdown. Taki scenariusz jest jednak bardzo prawdopodobny. Wielu ekspertów przewiduje wzrost zachorowań na przełomie września i października.

To fatalna choroba, która nie tylko doprowadziła do zgonów milionów ludzi na świecie, ale także grozi długotrwałą stagnacją, zapaścią gospodarczą, jeżeli sobie z tym nie poradzimy.

Czy uda się zdobyć patenty na produkcję szczepionek? Tego najwcześniej dowiemy się za kilka dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *