Zaskakująca nazwa ronda na Muranowie. Pozostało tylko zaakceptowanie

Nowopowstałe rondo u zbiegu ulic Anielewicza i Karmelickiej będzie nosić nazwę Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W sprawie formalności pozostało tylko zaakceptowanie uchwały przez radnych. 

Na Muranowie przy skrzyżowaniu ulic Anielewicza i Karmelickiej od wielu lat zabiegano o wybudowanie ronda. Pod koniec 2020 roku wreszcie udało się spełnić oczekiwania zarówno mieszkańców, jak i społeczników.

Rondo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata

Nazwa ronda nie jest przypadkowa. Zabiegały o nią liczne stowarzyszenia oraz związki powiązane z muzeum POLIN (Muzeum Historii Żydów Polskich). Znajduje się ono w sąsiedztwie ronda. Jak możemy przeczytać na stronie TVN Warszawa wyrażenie „sprawiedliwy wśród Narodów” to izraelskie odznaczenie nadawane osobom i rodzinom, które z narażeniem życia ratowały Żydów z Holokaustu podczas II wojny światowej.

Podana nazwa musi zostać zaopiniowana przez Śródmiejskich radnych, a ostateczna decyzja zapadnie na zebraniu Rady Warszawy.

Kontrowersje od samego początku

Po oddaniu ronda do użytku, nie małe kontrowersje wzbudziło pokonywanie skrzyżowania przez autobusy. Te w dalszym ciągu mają w zwyczaju przejeżdżanie przez środek skrzyżowania, co postanowili podtrzymać nawet po powstaniu wysepki o ruchu okrężnym. ZDM został o tym fakcie poinformowany i stwierdził, że jest to w pełni legalne i zgodne z przepisami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *