GIS wydał ostrzeżenie dotyczące popularnego produktu. Spożycie grozi chorobą lub śmiercią

Główny Inspektorat Sanitarny ma w ostatnich dniach ręce pełne pracy. Nie ma praktycznie dnia, by GIS nie informował o skażonym jedzeniu. Tym razem ostrzeżenie publiczne dotyczy popularnego pasztetu pieczonego z dzika. Jego spożycie może prowadzić do listeriozy, która według publikacji naukowych w około 20% przypadków jest śmiertelna.

GIS ostrzega przed spożyciem pasztetu z dzika

„W wyniku urzędowej kontroli Inspekcji Weterynaryjnej wykryto obecność bakterii Listeria monocytogenes w pięciu badanych próbkach (…) Spożycie produktu zanieczyszczonego Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą” – czytamy na oficjalnej stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Poniżej znajdziesz niezbędne informacje na temat skażonej partii produktu. Pod żadnym pozorem nie spożywaj pasztetu z tejże partii. Może on wywołać nie tylko poważną chorobę, ale nawet prowadzić do śmierci!

Produkt: Pasztet pieczony z dzika, 200 g
Producent: Provincja sp. z o.o., ul. Daszyńskiego 60, 69-200 Sulęcin, weterynaryjny numer identyfikacyjny 08070701
Należy spożyć do: 26.10.2020
Numer partii: 16/09/2020

„Nie należy spożywać produktu z partii wskazanej w komunikacie (…) W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu tego produktu należy skontaktować się z lekarzem” – alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Jak czytamy na portalu medycznym Medivocer, listerioza to bardzo groźna choroba zakaźna. Jej objawy najczęściej mają charakter grypopodobny. Wyróżnić należy przede wszystkim gorączkę, dreszcze, bóle mięśni oraz dolegliwości układu pokarmowego, takie jak: biegunka czy wymioty. Najczęściej objawy ustępują po kilku dniach. Listerioza może jednak przybrać też dużo groźniejszy charakter. Zwłaszcza u dzieci, osób starszych i osób z obniżoną odpornością.

„Choć dla większości osób bakteria Listeria monocytogenes nie jest niebezpieczna, gdy dojdzie do infekcji i inwazyjnej postaci listeriozy aż 20-70 proc. zakażeń kończy się śmiercią. Śmiertelność jest wyższa niż w przypadku zakażenia salmonellą” – czytamy na portalu Medicover.

źródło: Główny Inspektorat Sanitarny, Medicover

  1. Naukowcy alarmują. O tych objawach nikt nie mówi, a mogą wskazywać na koronawirusa
  2. Policja poszukuje mężczyzny ze zdjęcia. Jest podejrzany o zabójstwo żony
  3. Chciał okraść staruszkę. Widok, który zobaczył po otwarciu drzwi zapamięta do końca życia
  4. Nie żyje aktorka znana z “M jak miłość”, “07 zgłoś się”, “Dom” i wielu innych. Smutne informacje
  5. Jednorazowe maseczki nie zawsze są bezpieczne. Naukowcy pokazali raport

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *