Warszawa. Stołeczny ratusz kończy z urzędniczym językiem. „Będziemy pisać prosto i zrozumiale”

Warszawa. Ratusz zapowiada nową jakość w urzędniczych pismach. Teraz mają one być dużo prostsze i bardziej zrozumiałe. – Prezydent Warszawy postanowił, że będziemy przygotowywać dokumenty prosto i nowocześnie – przekazują w swoim komunikacie urzędnicy.

Już pierwszy akapit ma wyjaśniać o co chodzi. Zdania będą krótkie, wyrazy proste. W pismach nie będzie niepotrzebnych informacji i zbioru paragrafów, tylko wyraźna instrukcja – kto i co zrobił w urzędzie oraz co teraz powinien zrobić mieszkaniec.

Pracownia Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego zbadała nasze dokumenty w listopadzie i grudniu 2019 roku. Oceniła, co warszawscy urzędnicy robią dobrze, a co trzeba jeszcze poprawić.

– Przygotowała też konsultantów i trenerów prostego języka z grona pracowników urzędu. Rekomendacje zostały zawarte w raporcie. Najważniejsze wnioski z analizy dotyczyły m.in. zbyt długich i zawiłych zdań, kopiowania zapisu ustaw, zamiast opisywania własnymi słowami, używania zbyt trudnych formularzy – przekazuje warszawski ratusz.

Warszawa. Prosty i zrozumiały język w urzędniczych pismach

Od 5 listopada 2020 r., zgodnie z zarządzeniem Rafała Trzaskowskiego, Prezydenta m.st. Warszawy urzędnicy używają prostego języka we wszystkich dokumentach. Urzędnicy dostali poradnik i specjalny słowniczek. Rozpoczęły się też szkolenia pracowników. Na początku był to cykl próbny, w którym zostali przeszkoleni pracownicy Biura Organizacji Urzędu.

Następnie w ramach samokształcenia rozpoczęto zajęcia dla wszystkich biur i dzielnic. Niestety, z powodu ograniczeń związanych z pandemią Covid-19 szkolenia zostały przerwane. W tym roku zostaną one wznowione w wersji online w dwóch wariantach – dla przełożonych (kierownictwo każdej komórki urzędu osobno) oraz dla pracowników.

ZOBACZ KONIECZNIE

Tomasz Oświeciński przeszedł operację plastyczną! Aktor pokazał zdjęcia

Tomasz Oświeciński poszedł pod nóż. Jednak jego operacja nie była związana tylko ze względami...

Czy Martyniukowie muszą martwić się o swoją emeryturę?

Zenon i Danuta Martyniukowie jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego, ale ten czas zbliża się...

Bilguun Ariunbaatar miał wypadek samochodowy! Pojazd dachował!

Bilguun Ariunbaatar, którego możecie kojarzyć między innymi z programu „Szymon Majewski Show” miał wypadek...

Nowe artykuły