Miejsce zamieszkania a cena ubezpieczenia OC – dlaczego jest inna?

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC pojazdu to w ostatnich czasach spory wydatek. Podwyżki składek sprawiają, że coraz częściej poszukujemy oszczędności. Zaczynamy nie tylko przeszukiwać internet, ale również rozmawiać z bliskimi nam osobami. Możemy wówczas odkryć, że cena ubezpieczenia OC może być różna w zależności od naszego miejsca zamieszkania. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Dlaczego ubezpieczyciel pyta o miejsce zamieszkania?

Ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej) to niezbędna ochrona dla każdego kierowcy. Jego cena może znacząco różnić się w zależności od tego, w jakiej miejscowości mieszkamy. Jest to jeden z czynników, który wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej. Pod uwagę brane są również kryteria takie jak: rodzaj samochodu, wielość silnika, rocznik pojazdu, wiek kierowcy czy jego doświadczenie w prowadzeniu pojazdu. Przykładowo osoba, która ma za sobą wiele lat bezkolizyjnej jazdy może liczyć na spore zniżki. Niemniej jednak to w jakim mieście, a nawet w jakiej dzielnicy mieszkamy również ma wpływ na cenę ubezpieczenia. Jest to podyktowane wieloletnim doświadczeniem firm ubezpieczeniowych.

Dlaczego kierowcy w dużych miastach płacą więcej?

Ogólnie możemy założyć, że posiadacze aut, którzy mieszkają w dużych miastach zapłacą więcej za ubezpieczenie OC niż osoby, które mieszkają na wsi. Jak mówi nam Pan Krystian z biura ubezpieczeń Meritum: “Ma to swoje uzasadnienie. Musimy pamiętać, że firmy ubezpieczeniowe choć zajmują się naszą ochroną mają na celu również odnoszenie zysków. Dlatego też w sytuacjach, gdy wzrasta ryzyko wystąpienia zdarzenia drogowego, ceny ubezpieczeń rosną”.

Przede wszystkim duże miasta są znacznie gęściej zaludnione, stąd też ruch na ulicach jest o wiele większy. Jak możemy się domyślać zwiększa to ryzyko wypadków drogowych i stłuczek. Zdarzenia takie powodują koszty dla ubezpieczyciela, który musi wypłacić odszkodowanie. W związku z tym, firmy ubezpieczeniowe zabezpieczają się przed ewentualnym ryzykiem “straty” oferując wyższe ceny ubezpieczeń. Ponadto w dużych miastach problemem są nie tylko zatłoczone ulice ale również publiczne parkingi, na których niejednokrotnie dochodzi do uszkodzeń pojazdów. W tym przypadku również wyższa cena polisy ubezpieczeniowej jest spowodowana po prostu większym prawdopodobieństwem konieczności wypłaty odszkodowania.

Warto także dodać, że wyższe ceny dotyczą nie tylko ubezpieczenia OC ale również innych polis samochodowych takich jak AC czy Assistance. Większe miasta niosą bowiem za sobą także zwiększone ryzyko kradzieży pojazdu czy jego uszkodzenia przez wandali. Pod uwagę bierze się więc również wskaźniki przestępczości. Wszystko to sprawia, że mieszkańcy miast muszą niestety wydać na ochronę nieco więcej niż mieszkańcy małych miejscowości.

Czy ubezpieczenie OC w dużym mieście musi być drogie?

Wiemy już, że wyższe ceny ubezpieczeń komunikacyjnych w mieście mają swoje uzasadnienie. Czy jednak kierowcy nie mogą zrobić nic, by nie przepłacać? Okazuje się, że istnieją sposoby na zmniejszenie ceny ubezpieczenia.
Przede wszystkim jest to bezkolizyjna jazda. Im dłużej kierowca posiada prawo jazdy i wyróżnia się bezpieczną, bezkolizyjną jazdą tym większe zniżki są mu przyznawane. Niektóre osoby mogą zmniejszyć cenę ubezpieczenia swojego pojazdu nawet o kilkanaście – kilkadziesiąt procent. Pod uwagę warto także wziąć fakt, że wielkość silnika samochodu również ma wpływ na cenę polisy OC. Posiadając małe auto miejskie zapłacimy za nie mniej niż w przypadku wielkiego auta sportowego z dużym silnikiem. Poszukując oszczędności warto więc rozważyć zmianę.

Ponadto musimy pamiętać, że na rynku działa obecnie wiele firm ubezpieczeniowych, które konkurują ze sobą. W związku z tym warto porównać ich oferty. Rozmowa z doradcą biura ubezpieczeniowego, jak i samodzielne korzystanie np. z porównywarek internetowych może pozwolić nam znaleźć polisę nawet o kilkaset złotych tańszą również w przypadku gdy mieszkamy w dużym mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *