Mateusz Morawiecki rozwiał wątpliwości. Szczepionka na COVID-19 nie będzie obowiązkowa

Mateusz Morawiecki potwierdził dziś, że szczepionka na koronawirusa w Polsce będzie bezpłatna i dobrowolna. – Nie będzie przymusu szczepienia się – podkreślił premier. Jak dodał, na szczepienie będzie można zarejestrować się nie wychodząc z domu.

Premier poinformował, że polski rząd zamówił 45 milionów dawek na szczepionki. Dodatkowo podkreślił, że są duże szanse na to, że szczepieniu w naszym kraju będzie można poddać się już w lutym 2021 roku. Jest to oczywiście termin przybliżony, który może się delikatnie opóźnić.

Mateusz Morawiecki zaznaczył również, że nasz kraj jest cały czas gotowy podpisać kolejne umowy i czeka jedynie na sygnał ze strony Komisji Europejskiej. Dodał także, że obecnie przygotowywany jest system logistyczny dotyczący szczepień.

Mateusz Morawiecki: szczepionki na koronawirusa będą dobrowolne

– Szczepionki będą darmowe, dobrowolne i dwudawkowe, przynajmniej większość z nich – mówił premier.

– Wirus ma swoje zasilanie, kiedy przenosi się z człowieka na człowieka. Szczepionka odcina tę możliwość w najlepszy możliwy sposób – tłumaczył. – Szczepienia to nie tylko powrót do normalności. Patrzmy też na szczepienia, jako mechanizm ochrony miejsc pracy – zaznaczył Morawiecki. – To nasz mur, nasze zapory przeciwko COVID-19. W ten sposób możemy go ostatecznie pokonać.

– Proces szczepień będzie zorganizowany w prosty sposób: rejestracja online dla tych, którzy będą tego chcieli. Inni mogą zgłosić się metodami tradycyjnymi. Następnie zgłoszenie do punktu szczepień, pierwsza dawka szczepionki, a po 21 dniach druga.

Dzisiaj nadeszła także informacja, że Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do użycia opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionkę przeciw koronawirusowi. Szczepienia mogą się tam zacząć już od przyszłego tygodnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *