Ogólnopolski protest „Pozostaje nam ciemność” Gdzie w Warszawie zgasną światła?

Dziś odbywać się będzie akcja „Pozostaje nam tylko ciemność”, w ramach której w ponad 50 miastach w całej Polsce zgasną symbolicznie światła i latarnie. W ten symboliczny sposób samorządy zaprotestują przeciwko działaniom rządu, które ich zdaniem systematycznie pozbawiającym je dochodów.

O tym, że taki protest będzie miał miejsce, mówił się od dobrych kilku dni. Jako jeden z pierwszych poinformował o tym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Do tych zapowiedzi dołączył również Jacek Karnowski. Podczas konferencji samorządów wypowiedział takie słowa.

– W części miast wyłączymy o 17 światła na godzinę, żeby pokazać, że bez środków zostaje nam ciemność – powiedział wtedy Karnowski.

Rafał Trzaskowski zapowiedział protest także za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych.

– 1.12 odbędzie się Protest Samorządów. W miastach w całej Polsce symbolicznie zgasną światła w proteście przeciw rosnącej finansowej presji wywieranej na lokalne budżety przez rząd. W Warszawie wyłączymy iluminację kilku miejsc – symbolicznie, bez zagrożenia dla bezpieczeństwa – napisał na Twitterze prezydent stolicy.

Wtorkowy protest, w ramach którego w kilkudziesięciu polskich miastach będzie gaszone oświetlenie, to akcja stowarzyszenia Samorządy dla Polski. Do protestu przyłączyły się takie miasta jak Elbląg, Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Lublin, Kołobrzeg, Białystok oraz wiele innych.

– Poprzez wyłączenie miejskiego oświetlenia w symbolicznych miejscach na terenie miast, samorządy chcą wyrazić swój sprzeciw wobec ustawy ograniczającej ich udział we wpływach z podatków PIT i CIT oraz wobec planowanego przez rząd weta wobec budżetu Unii Europejskiej, który ma być uzależniony od przestrzegania praworządności – mówią organizatorzy.

Warto zaznaczyć, że w Warszawie nie zostanie włączona iluminacja, która oświetla główne mosty – Śląsko-Dąbrowski, Gdański, Poniatowski, Siekierkowski, Świętokrzyski. Także bez oświetlenia zostanie wiadukt Markiewicza i ciąg drzew w Al. Ujazdowskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *