Rząd szykuje nowy program, będzie 1500 plus. Wiadomo już, komu się należy

Wyciekły rozmowy Zenka Martyniuka z Jackiem Kurskim. Polacy są oburzeni

Zenek Martyniuk od lat może liczyć na lukratywne kontrakty od TVP. Przynajmniej - jak mówi w nagranych rozmowach Jacek Kurski - dopóki prezesem jest...

Ostrzeżenie IMGW. Śnieg zasypie Polskę, podano szczegóły

Prognoza pogody. Śnieg nie pojawił się podczas ostatnich świąt w takim natężeniu, jakiego oczekiwało wielu Polaków. Wszystko wskazuje jednak na to, że biały puch...

Tomasz Lis wspiął się na wyżyny hipokryzji. Wpis sprzed chwili od razu stał się memem

Tomasz Lis nie lubi PiS-u i rządu Zjednoczonej Prawicy. Rzecz jasna ma do tego prawo. Ma również prawo z uporem maniaka, dosłownie co kilkadziesiąt...

Łomianki: 39-latek znalazł kartę płatniczą. Nie do wiary, co zrobił, zamiast ją oddać właścicielowi

Galeria Łomianki. Zwykły, styczniowy dzień. 39-letni mężczyzna, spacerujący galerią handlową, znajduje kartę płatniczą. Co w takiej sytuacji zrobiłaby uczciwa osoba? Zapewne przekazała znalezisko obsłudze...

Barciś zaproponował zrobienie odcinka specjalnego “Miodowych lat”. Fani oszaleliby ze szczęścia?

Artur Barciś zaproponował telewizji Polsat wyprodukowanie odcinka specjalnego serialu "Miodowe lata". Już dłuższy czas temu osoby związane z produkcją dały nam do zrozumienia, że...

Rządowy program 500 plus cieszy się ogromną popularnością, ministerstwo rozwoju idzie za ciosem i tym razem wychodzi z projektem 1500 plus dopłaty do czynszu. Wiadomo już, komu miałyby się należeć te pieniądze i na jakich zasadach.

W Sejmie trwają prace nad projektem zmian w budownictwie społecznym i komunalnym. Przedstawiciele ministerstwa rozwoju twierdzą, że dzięki proponowanym przez nich zmianom będzie można budować mieszkania nawet o 30% taniej od deweloperów.

Wśród proponowanych zmian znalazła się także możliwość przejęcia nowego, wynajmowanego, komunalnego lokalu na własność. Rozważane jest także finansowe wsparcie dla podmiotów budujących mieszkania dla Polaków, których na nie nie stać.

Mieszkanie komunalne na własność – wiemy, jak miałoby to wyglądać

Rząd chce umożliwić mniej zamożnym Polakom uzyskanie wynajmowanego lokalu komunalnego na własność. Lokator takiego mieszkania, będzie musiał zapłacić co najmniej 20% wartości kosztów budowy (w większych miastach 25%), jako tzw. “wkład partycypacyjny.

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe będą też oferowały lokale bez możliwości wykupienia, dzięki czemu wymagany udział finansowy będzie mniejszy.

Planowane są także dopłaty do czynszów dla osób wchodzących w dorosłe, samodzielne życie, również tych bez zdolności czynszowej “Mieszkanie na start”.

1500 plus dopłaty do mieszkania, komu się należy, kiedy i jak?

Rząd planuje wprowadzić dodatki finansowe z Funduszu Przeciwdzialania COVID-19. Ubiegać się o nie może każdy, jednak musi spełnić kilka wymagań. Przez pół roku świadczeniobiorca może pobierać dodatek do mieszkania w maksymalnej wysokości 1500 zł. Dofinansowania do czynszu będą przyznawać gminy. Wniosek o dofinansowanie należy złożyć do nich najpóźniej do 31 grudnia 2020 roku.

Żeby dostać dodatkowe pieniądze na mieszkanie należy wykazać, że średni miesięczny dochód z ostatnich 3 miesięcy jest o co najmniej 25% niższy niż ten uzyskany w roku 2019.

Ponadto dochód osoby, która jest jedyną osobą w gospodarstwie nie może przekroczyć 1967 zł, a w przypadku rodziny nie może przekraczać 1475 zł na osobę. Niestety, to nie koniec wymagań w stosunku do osób, którym państwo chce udzielić pomocy. Od tego, czy pieniądze zostaną przyznane zależy również metraż mieszkania. Osoba samotnie mieszkająca nie może ubiegać się o zasiłek, jeśli jej mieszkanie ma większy metraż niż 45,5 metrów kwadratowych. W przypadku dwuosobowej rodziny są to 52 metry, a czteroosobowej 71,5 m.

Ostatni warunek, który należy spełnić dotyczy czasu zamieszkiwania lokalu. Dodatkowe pieniądze zostaną wypłacone tylko wtedy, jeśli lokator zajął je przed 14 marca 2020 roku.

Dobra wiadomość jest z kolei taka, że dodatki i dopłaty zostaną przyznane również za okres ubiegły od 1 kwietnia 2020. Maksymalnie pieniądze można pobierać przez 6 miesięcy.

4. Znów zamkną restauracje, bary itd? Jest projekt nowych obostrzeń, lada moment wielkie zmiany

ZOBACZ KONIECZNIE

Trump właśnie zdetonował polityczną bombę. “Mam dowody na sfałszowanie wyborów”

Donald Trump zadeklarował dziś, że nigdy nie uzna wyników ubiegłorocznych wyborów prezydenckich w USA....

Ewa Farna uderza w TVP. Wyborcy PiS nie zapomną jej tych słów

Ewa Farna, jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek młodszego pokolenia, po raz kolejny pokazała, co...

Warszawa. Największa inwestycja TBS od ponad 15 lat. Pierwsi lokatorzy już otrzymali klucze do mieszkań

Dwa wielorodzinne budynki przy ul. Radzymińskiej 121-123 zostały oddane do użytkowania. Do mieszkań wprowadzili...

Nowe artykuły