Niemcy testują bezwarunkowy dochód podstawowy: „1200 euro za nic”

Czy ludzie, którzy nie muszą martwić się o zarabianie pieniędzy są szczęśliwsi i bardziej kreatywni? A może, wręcz przeciwnie, stają się leniwi i ospali? – wszystkie wątpliwości mają rozwiać wyniki badań, które dziś rozpoczęły się w Niemczech.

Ponad 120 osób chętnych dostanie dziś bezwarunkowy dochód podstawowy w wysokości 1200 euro. Grupa tych osób przez 3 lata będzie za nic otrzymywać pieniądze. Co ciekawe, każdy z uczestników będzie mógł ponadto pracować, tyle ile chce.

Wyniki badań wpłyną na decyzje ekonomiczne innych krajów?

Warto zaznaczyć, że dyskusja na temat bezwarunkowego dochodu podstawowego toczyła się w krajach europejskich od lat. Dotychczas jednak, najczęściej kończyło się na ankietach i badaniu opinii społecznej. Przykładowo, Polski Instytut Ekonomiczny już sprawdzał podejście Polaków do tego tematu.

Założenie jest następujące: jeśli zniknie presja konieczności zarabiania pieniędzy na życie, ludzie staną się bardziej wolni, kreatywni i generalnie szczęśliwsi – zakładają twórcy programu „Mój dochód podstawowy”

W Polsce, wyniki ankiet wskazywały, że Polacy, mimo otrzymywania bezwarunkowego dochodu podstawowego i tak chcieliby pracować – tak odpowiedziało ponad 91% respondentów. Jednak deklaracje, deklaracjami – w praktyce mogłoby to wyglądać zupełnie inaczej. Nie można więc wykluczyć, że wyniki badań, przeprowadzonych w sąsiednim kraju wpłyną w przyszłości na politykę finansową w Polsce.

Łącznie 91 proc. osób pracujących ocenia, że fakt przysługiwania im bezwarunkowego świadczenia nie wpłynąłby na ich aktywność zawodową. Odpowiedzi respondentów w tym względzie są niemal nierozróżnialne ze względu na wysokość świadczenia (800 zł lub 1200 zł) – można przeczytać na stronie Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Warto zaznaczyć, że po części funkcję dochodu podstawowego pełni obecnie 500+, które otrzymują rodzice na każde dziecko. Bezwarunkowy dochód podstawowy: 1200 złotych dla każdego mieszkańca kraju, w sumie kosztowałby ponad 374 mld złotych w ciągu roku.

ZOBACZ KONIECZNIE

Tomasz Oświeciński przeszedł operację plastyczną! Aktor pokazał zdjęcia

Tomasz Oświeciński poszedł pod nóż. Jednak jego operacja nie była związana tylko ze względami...

Czy Martyniukowie muszą martwić się o swoją emeryturę?

Zenon i Danuta Martyniukowie jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego, ale ten czas zbliża się...

Bilguun Ariunbaatar miał wypadek samochodowy! Pojazd dachował!

Bilguun Ariunbaatar, którego możecie kojarzyć między innymi z programu „Szymon Majewski Show” miał wypadek...

Nowe artykuły