Koronawirus zdiagnozowany na fermie. Te zwierzęta stały się niebezpiecznym wektorem COVID-19

Informację zamieszczono na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W sobotę 30 stycznia, Państwowy Instytut Weterynaryjny potwierdził pierwszy przypadek w Polsce zakażenia koronawirusem u zwierząt futerkowych – norek.

Zakażenie zdiagnozowano na fermie na terenie województwa pomorskiego. W komunikacie poinformowano, że „rozpoczęto działania administracyjne mające na celu likwidację zwierząt, które tym samym stały się niebezpiecznym rezerwuarem i wektorem SARS-CoV-2 dla ludzi”.

Zakażenie norek w Danii

Podobne zdarzenie miało miejsce już w listopadzie 2020 roku na terenie Danii. W jeden z ferm wykryto wtedy zakażenie zmutowanym koronawirusem u norki. Zdecydowano wybić całą populację liczącą ponad 12 mln osobników.

Już wtedy Główny Lekarz Weterynarii uprzejmie informował, że „Polska na bieżąco śledzi i analizuje sytuację w tym zakresie oraz przygląda się wszelkim doniesieniom ze świata dotyczącym zakażeń wirusem SARS-Cov-2 u zwierząt oraz jej patogennością dla ludzi”.

Koronawirus u norek w Polsce.
fot. twitter/MRiRW_GOV_PL

Wykrycie przypadku w Polsce

O całym zdarzeniu poinformowano Prezesa Rady Ministrów, Ministra Zdrowia i odpowiedni poziom Państwowej Inspekcji Sanitarnej. W ciągu kilku dni poznamy wyniki szczegółowych badań dotyczących koronawirusa u norek.

ZOBACZ KONIECZNIE

Tomasz Oświeciński przeszedł operację plastyczną! Aktor pokazał zdjęcia

Tomasz Oświeciński poszedł pod nóż. Jednak jego operacja nie była związana tylko ze względami...

Czy Martyniukowie muszą martwić się o swoją emeryturę?

Zenon i Danuta Martyniukowie jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego, ale ten czas zbliża się...

Bilguun Ariunbaatar miał wypadek samochodowy! Pojazd dachował!

Bilguun Ariunbaatar, którego możecie kojarzyć między innymi z programu „Szymon Majewski Show” miał wypadek...

Nowe artykuły